New Membership – Juvenile Waiting List Now Open.

Our new Athletics Year is starting in September.  We have now opened the Juvenile waiting list for new entrants from the age of 7 (born 2010) upwards.  Please print and complete the waiting list form (Link).  Once completed email a copy (preferably in PDF format) to damiendsdac@gmail.com.  New places will be offered during September, once we’ve reviewed the numbers for the various age groups.

Places will be offered on a first come, first serve basis, however, where there is high demand for limited places, the club will review applications on a Priority Membership basis.  In this instance priority will be given to applicants where a parent volunteers as a Coach/Helper and/or club administrative duties.  Places are also subject athlete:coach ratio and the capacity of the training location.  Depending on the age group BCS can fill up quickly due to the limited space of the venue, however, Irishtown Stadium can take a higher capacity, but is subject to athlete:coach ratio.  While we will endeavour to offer places at your preferred training venue, this may not be possible, but we will offer a place at an alternative venue for you to consider.

The following are our training locations, days/time/age group and type of training for each session:

  • Ballinteer Community School (BCS), Broadford Road, Ballinteer, Dublin 16.

Tuesday at 6pm to 7pm – Age Groups from U13 (age 12) upwards.

Type of Training:  Running (Endurance, Middle/Long Distance Running)

Thursday at 6pm to 7pm – Age Groups from Little Athletics (age 7) upwards.

Type of Training: All events (Running, Sprints, Hurdles, Field events (jumps/throws), etc..

  • Irishtown Stadium, 1 Kerlogue Road, Irishtown, Dublin 4.

Wednesday at 7pm to 8pm – Age Groups from U11 (age 10) upwards.

Type of Training: All events (Running, Sprints, Hurdles, Field events (jumps/throws), etc..

Saturday at 12pm to 1pm – Age Groups from Little Athletics (age 7) upwards.

Type of Training: All events (Running, Sprints, Hurdles, Field events (jumps/throws), etc..

 

  • Marlay Park, College Road Entrance. Meet at the change rooms next to the Tennis Courts

Saturday at 11am to 12pm – Age Groups from U13 (age 12) upwards.

Type of Training:  Running (Endurance, Middle/Long Distance Running)

We as a club pride ourselves in our professional approach to all aspects of the day to day running of an Athletic Club, and this is all done on a voluntary basis.  We continually seek new volunteers to come on board to lighten the work load, whether that’s in the club administrative area, officiating at competition events or Coaching.  Without the help of these volunteers we would not have a club in which we take immense pride.  We therefore ask you to consider volunteering, one area which we need volunteers is coaching or helping our coaches.  Without new coaches, it is difficult to take on new members.  No experience is necessary as you will initially be shadowing a more experienced coach and will be given training by our coaches and through Athletics Ireland Coaching courses (all course fees are covered by the club).  All we ask is for a minimum commitment of one training session per week (that’s only one hour in a week, while your child is training) and completion of an Athletics Leader/Assistant Coaching course.  If you are interested in volunteering, please put a note in the ‘Additional Information’ of the waiting list form. 

 

Celtic International at Santry

Ciarán Carthy running first for Ireland in the 4x400m relay passed over the baton in first place and this lead was maintained all the way to the finish for an Irish win.  Scotland finished second and the Irish Developmental Team were third with Ben Jones running a great second leg.  

James Maguire finished off his track season with a third placing in the 1500m, 4.01.97.

Well done to all!

 

Both D.S.D. Teams Qualify for League Final

Congratulations to our Women's Team who have qualified in first place for League Final on the 20th August in Tullamore, and also our Men's Team through in 7th place.  Points from Belfast here:

http://www.athleticsireland.ie/downloads/eshop/Round_2_Belfast_Points_Premier_Men.pdf

http://www.athleticsireland.ie/downloads/eshop/Round_2_Belfast_Points_Premier_Women.pdf

http://www.athleticsireland.ie/downloads/eshop/Round_2_Belfast_Results_Premier_Men_and_Women.pdf

Well done to all -  keep up training for another three weeks!!

National League Round Two

Well done to all D.S.D., athletes, who travelled to Mary Peters Track, Belfast yesterday, for the second round of the National League.  

Our Women's team are well on their way to an 8th consecutive League title, as they completed the 2nd Round yesterday in first place with great individual performances from Sinead Denny 400m; Mollie O'Reilly 200m; Kate Doherty 100m hurdles; Niamh Gowing 400m hurdles and  there were wins also in the 4 x 100m and 4 x 400m relays.   Along with these wins there were many other fine results,  adding to our over-all score.

Our under strength Men's Team performed very well, with great contributions from Mark Conway 2nd 3,000m S/C; John Eves 2nd 5,000m; Patrick MacGabhann 2nd 1500m and James Holden 2nd 200m.  David Dagg took on the 110m hurdles for the first time and finished 3rd and Ciaran Carthy did likewise in the 400m hurdles, where he also had the extra height and finished 4th.  Birthday Boy, Aengus Meldon took on the 400m/800m double and finished 3rd and 5th to add to our points.  Our very young 4 x 400 relay team finished a great 2nd, and Mark Kavanagh led off our 4x100 relay team to a 3rd place finish.  Good points also came from our field event athletes, with full results to follow shortly.

(Thanks to Steven Dagg for great photographs)

Weekend Results

Well done to Jerome Caprice, who finished 3rd in a 30k walk in the Ivory Coast, representing his native Mauritius.  This is a final preparation race before the Commonwealth Games.

Congratulations also to our Master Athletes, who were in action in the European Masters in Aarhus;  Shane Sheridan 3rd 100m 12.53 M.55;  Cathryn Brady 4th 1500m W.50 (knocking a whopping 12 seconds off her P.B. with a great time of 5.14.87); Kevin Byrne 7th Decathlon M45; and Peadar McGing Jnt.4th High Jump M60.

Siofra Selected for London!

Siofra Cleirigh-Buttner (DSD) has been added to the Irish team for the World Championships in London via the IAAF Roll-Down Process.

Cleirigh-Buttner will run in the 800m having accepted an invitation from the IAAF to compete under their quota system. The DSD and Villanova athlete finished 7th at the recent European U23 Championships.

She has a personal best for the 800m of 2:01.98 with a season's best of 2:02.11.

Silver for Rob at National Track & Field!

It is hard to believe that it is more than 10 years since Robert Corbally won and set a new U.18 3,000m record at the Celtic Games International.   In the intervening years Robert has been a stalwart forD.S.D. cross country wins at National Championships.  Study programmes and work demands did not allow him to do the training required to progress to the next level.  As distance captain he proved to be an inspiration to the next generation as he produced his best race to date yesterday in Santry, to pick up his first individual medal at the National Senior Championships, with a great last lap, to grab silver.  Always just behind the leading group, he ran a very clever race to surge into second place in the final 100m, to ensure his place on the podium.

Sinead Denny was favourite to retain her 400m title, but found a newcomer to this distance, Cliodhna Manning of K.C.H., just too good.  Sinead set a hot pace from the gun as she led into the straight,  but could not hold off the finishing sprint of Cliodhna, who won in 53.25, with Sinead two metres behind registering 53.85.

There were also fine runs from Joe Halwax 5th 400m hurdles 53.29;  Aengus Meldon 8th 800m 1.55.10.  Having run good heats on Saturday to qualify, they then found themselves in elite company in the finals on Sunday, with world class opposition (Thomas Barr 400mH and Mark English 800m).  They ran very close to their personal bests, which augurs well for the future.

Good results also from: John Eves 8th 10,000m 31.0978/Paul O’Donnell 15th 33.27.52; Fiona Clinton 8thWomen’s 1500m 4.38.70/Meghan Ryan 10th 4.43.35; Luke McCann 12th Men’s 1500m 12th 4.01.13.

Well done to all!

 

 

DSD - MINI OLYMPICS TIME!!!!!

Link to the Team Sheet.  Our Mini Olympics will start at 6pm sharp this evening.  Please be there at 5.45pm to check-in.  Don’t worry if you don’t see your name on the Team Sheet, just turn up and we will slot you on a team.  Even if you haven’t put your name forward for the Mini Olympics, you’re welcome to come this evening, we’ll find a place for you. 

Location:  Marlay Park.  College Road entrance near the large playground at the field below the lower carpark (next to the tennis courts).  Expected finish around 7.15pm.

Day 3 Irish Life National Juvenile Track & Field Championships

D.S.D ended their Juvenile season yesterday in Tullamore at the Irish Life National Track & Field Championships, with three more gold medals, from James Maguire U.18 1500m 4.03.25; Laura Gallagher U.15 250m hurdles 36.38 and James Holden U.19 200m 22.35.

James Maguire had, arguably, the hardest task, as 34 athletes turned up for the u.18 1500m, which involved having to run 1500m heats with the final taking place later in the afternoon.   James responded well to the extra pressure and delivered an outstanding performance, as he looked beaten with a lap to go, when he was overtaken having led all the way to that point, but he proved himself a real champion producing a great sprint over the final 60m to win going away in 4.0.3.25.

Laura Gallagher added another gold to the one she won last weekend in the 80m hurdles when she took the title with a comprehensive win in the 250m hurdles.

James Holden was in impressive form in the 200m as he led all the way to take the title in a new personal best of 22.35.

Silver medals were won by Ciaran Carthy U.17 300m hurdles, and Cian Dunne U.15 250m hurdles. 

Cian was delighted to win his first national medal, as he lunged to the finish line and was only denied first place in the final stride.

Ciaran, who played a big part on Saturday in Ireland’s 2nd place to England, in the Schools Track & Field International in Santry, when he finished 3rd in the 400m hurdles and ran a great leg in the 4x400 2nd place finish by Ireland.  He showed how tough a competitor he is yesterday, after a titantic battle in the 300m hurdles and was just beaten for first by a fraction.

Niamh Gowing added a bronze in the 400m hurdles to her gold of last week in the flat 400, with a time of 64.91.

Other Bronze medals were won by Molly Hourihan 300m hurdles 44.72; and Roseanne McCullough 1500m 4.58.

We had other good performances from: Ali Boylan 4th 400m hurdles U.18 68;  Gavin Doran 5th U.16 200m 24.32; Charlotte Bourke 5th U.16 250m hurdles 39.07;  Aisling King 4th 1500m 5.04.49;  Saoirse O’Brian and Ella O’Donohue U.14 1500m; Cian O’Sullivan U.15 1500m; Emily Bradshaw Javelin 8th and Emma Roche Shot Putt 10th.

 

Well done to all! 

IMG_1767.JPG

Day 1 & 2 National Juvenile Track & Field Championships

Following upon D.S.D Juveniles’ great results in the National Relays last week, where they won six Gold; three Silver and two Bronze team medals, more titles were achieved at the weekend in Tullamore, where Day 1 and Day 2 of the AAI National Track & Field Championships continued.  

First to win her event in great style was Laura Gallagher, who took the U.15 80m hurdles title, with a time of 11.89 PB, to add to her U.15 Indoor title and her U.14 Indoor & Outdoor titles of last year.  Laura also finished 4th in the U.15 100m in 12.80 PB.

Our 400m athletes are in sparkling form at the moment and showed this yesterday with a great new PB by Niamh Gowing, who decided to forego the hurdles, for the flat 400m, and was rewarded with a time of 56.56 when finishing first in the U.19 girls race.  Katie Magee was 4th in this final in 59.08.

James Holden returned to his winning ways taking the U19 boys 400m title in 49.52.   Also in this race and in their first National Championships, Paul O’Callaghan was 5th 53.86 and Luc Gray 7th 54.00, and also first timer Orla Walsh was 8th in the U.18 400 final in 61.61.

In the U.17 boys 400m  final  Ciarán Carthy showed his class again, when winning in 50.77 PB, and also in this race Ben Jones finished 4th in 52.22 PB, after his 3rd place finish in the 800m in 1.58. 

Liam Jenkins equalled his PB, when he finished 2nd in the U.16 boys  High Jump with a jump of 1.78.  Molly Hourihan was 3rd in the U.17 girls Long Jump 5.32.

Eva O’Donohoe 7th Javelin U.16 23.98; Claudia Moran 8th U.14 High Jump 1.40; Abi Kennedy 7th Shot 8.18.

At 3,000m Aisling King (U.19) won bronze in 10.46.07; Saidhbh O’Loan (U.17) 3rd 11.12.50 and Aaron Donnelly 7th U.18 race 9.16.89.

In the U.16 boys 100m final Gavin Doran was an impressive 4th in 11.50 PB and Tobi Edward 7th 11.80 PB.

Cian Dunne finished 6th in the U.15 boys 80m hurdles 12.59, and Hannah Murray was 8th in the U.15 girls 80m hurdles 13.04.

 

Well done to all-  more to come next weekend!!

 

 

 

Irishtown closed! Wednesday’s All Ireland Training relocated to Tallaght 6pm – 7.30pm

Irishtown is not available this evening due to a competition meet.  Wednesday’s training will take place in Tallaght.  This training session is for All Ireland qualifiers only.  The following groups will be present in Tallaght this evening, if your coach is not listed please contact them directly. 

 

  • Lucy will be taking a jumps session.

  • Liz and Shireen for sprints and hurdles.  (Liz will be starting her session at 5.45pm)

  • Other coaches Mary Roche, Peter Magee and Damien Moran.

Six Gold and Three National Relay Records for D.S.D.

 

D.S.D., relay teams were in sensational form in Athlone yesterday with six wins, three seconds and two thirds, and setting three national relay records.  Our U.15 girls of Laura Gallagher, Hannah Murray, Erica Doyle and Aimee Kenna set the ball rolling with superb sprinting and baton changing, in both the semi-final and final, to take gold at 4 x 100m (50.37).   This was followed by U.17 boys team:  Ciaran Carthy, Ben Jones, Brian Maguire and Seamus Fenton, who set a national record, when winning the U.17 boys 4 x 400m (3.32.02), - the old record of 3.37.80 was set in 2010 by Dundrum South Dublin AC!      The next win and record came from our U.18 girls 4 x 400m; Orla Walsh, Molly Hourihan, Ruth-Anne Shannon and Nicole Gallagher (4.05.27).    U.18 boys 4x400m produced the third record of the day with Ciaran Haverty, Naoise Moynihan O’Bradaigh, Ciaran Carthy and Ben Jones (3.28.41).    Our U.19 girls 4x400m also finished 1st; Niamh Gowing; Katie Magee, Orla Walsh and Ruth-Anne Shannon (4.07.25).    D.S.D's 6th win  of the day was registered by U.19 Boys 4x400m: Paul O’Callaghan, Luc Gray, Nathan Doyle and Naoise 0’Bradaigh (3.40.76).   

Silver medals were won by U.17 boys 4x100m (44.87); U.18 girls 4x100 (50.67);   U.19 boys 4x100 (45.24). 

In third place were the U.16 girls (51.53);  U.16 boys 4x100m (46.61). 

U.19 girls 4x100 4th and U.15 boys 4x100m 5th. 

Big congratulations to all!

Gold for Mollie and Jodie in Juniors!

Mollie O’Reilly ensured her selection for  the European Junior Championships when she won the U.20 400 on Saturday in Tullamore.  In wet and windy conditions Mollie cruised around in the semi-final clocking 56 seconds and produced a time of 55.40 when winning the final later in the day.  It was great to see three DSD girls in the final with Niamh Gowing finishing 3rd in 58.00 and Katie Magee 6th in 59.77.

Jodie McCann looked very relaxed and smooth, when winning the U.20 1500m, in a time of 4.42.21., and brother Luke was 2nd in his  U.20 1500m in 3.55, with James Maguire 3rd 4.02. 

Aengus Meldon set off in his U.23 800m in a relaxed manner but came storming through at the finish to grab bronze in 1.55.57.

Well done to all!

 

 

More Medals for Masters in Tullamore!

 

D.S.D. Masters  were out in full force yesterday in Tullamore for the National Masters Track & Field Championships.

Peadar McGing M60 kept himself busy all day bagging four gold medals, 100m 13.46; 200m 28.21; 400m 65.25; Long Jump 4.50. 

Con Hearty M80 won gold for his 6.49.33 800m. 

Shane Sheridan M55 was his usual speedy self grabbing gold in the 100m 12.33 and 200m 25.73. 

Kevin Byrne M45 2nd High Jump 1.55; 3rd Long Jump 4.90

Mike Burke 2nd 100m M40 12.17. 

Ronan Gately M45 won two bronze medals, 100 12.85 and 200m 26.09. 

In the women’s section Cathryn Brady W50 took gold in the1500m 5.27.19 and bronze 800m 2.44.21. 

Maxine Jones W.60 won three silver medals 800m 2.55.02; 1500m 5.47.36 and 3000m 12.13.48.

This augurs well for the D.S.D Masters heading to Aarhus Denmark on July 28th, for European Masters.

 

Congratulations!