Great Performances at Dublin Track & Field Championships

D.S.D., athletes featured very prominently at the recent Dublin Track & Field Championships, with many fine performances.

In the U.19 Girls we had double wins by Mollie O’Reilly 200m and 400m and by Rachel Dunne 100m hurdles and 400m hurdles, and Mollie and Rachel were also members of the winning 4x100m and 4x400m relay teams.  Niamh Carey was 1st in the U.18 1500m with Aisling King 3rd and Aisling also won the 3,000m.  Tara Jenkins won the U.18 Long Jump.  Roseanne McCullough was the winner of the U.17 Girls 1500m.  Lily May Craig was a very impressive winner of the U.14 Girls 1500m and was 3rd in the 800m.  Also in this age group and finishing 2nd 800m and 2nd 1500m was Aimee Kenny.  Laura Gallagher was also in great form winning the U.14 Girls 80m; 200m and 75m hurdles, as well as anchoring the winning 4x100m relay team.  Hannah Bondizo finished 1st 250m hurdles with Eve Jennings 2nd, and in the 80m hurdles Charlotte Burke and Eve finished 1st and 2nd respectively.  Molly Hourihan returned to good form with a win in the Long Jump and 250m hurdles; and 2nd in the 100m and 200m.

Standout performances in the Boys were by Liam Jenkins U.15 boys High Jump (1st); James Holden 1st 200m and 400m; Conor Halpin 1st 3000m; Niall Prior 1st U.19 400m;  Seamus Fenton just pipped for 1st in the U.16 200m; Christian McKenna 2nd 1500m; Cian Dunne 1st U.14 75m hurdles and Long Jump and Morgan Clarkson 2nd U.14 1500m and 3rd 800m. 

Results as follows:

U.19 Girls:

Mollie O’Reilly 1st 200m   25.00; 1st 400m 57.60

Rachel Dunne 1st 100m hurdles 15.40; 1st 400m H 67.81

4x100 relay 1st; 4x400m relay 1st

U.18 Girls:

Aisling King 1st 3,000m 11.54; 3rd 1500m 5.08.86

Niamh Carey 1st 1500m 4.51.1

Tara Jenkins 1st Long Jump 5.12

4x100 relay 1st; 4x400m relay 1st

U.17 Girls:

Roseanna McCullough 1st 1500m 5.05.03

Aoife Colleran 2nd 1500m 5.11.41

Tai Daly 2nd High Jump 1.40

4x100m Relay 2 ; 4x400m Relay 1 ;

U.16 Girls:

Molly Hourihan 1st 250m hurdles; 39.8; 2nd 100m 12.79; 2nd 200m 26.3; 1st Long Jump 4.62

Saibdh O’Loan 3rd 1500m 5.15.6;

4x100m relay 3rd 52.6

U.15 Girls:

Hannah Bondizo 1st 250m hurdles 40.22; 2nd Hijgh Jump 1.50

Charlotte Burke 1st 80m hurdles 13.74

Eve Jennings 2nd 80m hurdles 14.21;

Emma Roche 2nd Discus 17.66; 3rd Shot Putt 8.39

Roisin Healy 2nd Long Jump 4.43

4x100 relay 3rd

U.14 Girls:

Laura Gallagher 1st 80m 10.55; 1st 200m 26.41; 75m hurdles 1st 12.00;

Lily May Craig 1st 1500m 5.01.66; 3rd 800m 2.29.74

Aimee Kenna 2nd 800m 2.29.20; 2nd 1500m 5.04.58; 3rd 200m 27.00

Emily Bradshaw 1st Javelin 19.39m, 4th 1500m

Hannah Murray 2nd 75m hurdles 12.30

Cara Murphy 2nd High Jump 1.35; 4th 75m hurdles 13.40

Iida Bradshaw 3rd Javelin 18.20m; 3rd Shot Putt 8.04; 3rd Long Jump 4.33, 3rd Hammer

Eimear Maher 3rd 1500m

4x100 Relay 1st & 3rd

U.13 Girls:

Ciara Kelly 1st Javelin 17.52m; 2nd Long Jump 4.18;

Erica Field 2nd 600m 1.51.64;

Claudia Moran 2nd Shot Putt 7.57; 4th 60m H & High Jump

U.12 Girls:

Elizabeth Ndudi 2nd 60m; 3rd High Jump 1.20; 3rd Long Jump 3.65

Jessica McConn Walsh 4th Shot Putt5.33

Ellie Dunphy 4th H.J. 1.15

4x100 Relay 1st

U.19 Boys:

Niall Prior 1st 400m 50.61; 4th 200m 23.50

Christian McKenna 2nd 1500m 4.12.7;

Ben Davison 1st L.J. 4.60

Ross O’Toole 3rd 3,000m

Ross McCann 2nd 2000m S/C 7.31.4

4x100m relay 2nd;  4x400m 1st

U.18 Boys:

James Holden 1st 200m 22.50; 1st 400m 51.10

Conor Halpin 1st 3000m

Elliot Allen 2nd 100m 11.36; 2nd 200m 22.80

Luke MacGabhann 2nd 3000m

4x100 Relay 1st; 4x400m Relay 1st

U.17 Boys

Naoise Moynihan O’Bradaigh 2nd 400m 54.90; 3rd 800m 2.07.5

4x100 Relay 2nd; 4x400m Relay 1st

U.16 Boys

Ciaran Carty 2nd 250m H 36.70; Triple Jump 2nd 10.61; Long Jump 3rd 5.40; 100m H 3rd 15.9

Seamus Fenton 2nd 200m 22.80

William Kinsella 4th 3,000m 10.22.64

4x100 Relay 2nd

U.15 Boys

Liam Jenkins 1st High Jump 1.75

Liam Fenton 4th 200m 24.63

4x100 Relay 3rd

U.14 Boys

Cian Dunne 1st 75m H 13.00; 1st Long Jump 4.37;

Morgan Clarkson 2nd 1500m 4.54.59; 3rd 800m 2.25.6

Cian O’Sullivan 1st High Jump 1.35;

Alex Malone 3rd Shot Putt 5.01;

Zach Bourne 4th L.J 4.09; 4th Javelin 19.45

Joseph McBreen 4th 200m 27.00

4x100 Relay 1st

U.13 Boys:

Thomas Costello 3rd Shot Putt 9.27

U.12 Boys 2nd 4x100 Relay

U.11 Boys

Rory Byrne 3rd 600m 1.54.2